Migrationskommittén sviker barn på flykt

Publicerat

Idag skriver Bris tillsammans med andra civilsamhällesorganisationer om Migrationskommitténs förslag, som om det går igenom skulle göra skillnad på barn och barn och skulle innebära en katastrof för barn på flykt.

Migrationskommittén har nyligen lagt fram sin utredning ”Den framtida svenska migrationspolitiken” där syftet är att en skapa en långsiktig, rättssäker, hållbar och human lagstiftning.

Bris ser, tillsammans med många andra organisationer som är engagerade i barnrätt, som arbetar för rätten till asyl och för en human och rättssäker migrationslagstiftning, inte att utredningens förslag kommer att uppfylla sitt syfte. Tvärtom ser vi att förslagen på flera sätt begränsar sätten för ett barn på flykt att kunna få skydd säkert och lagligt. 

Många ställer sig frågan vad barnkonventionen som svensk lag betyder egentligen. Barnkonventionen bör innebära en migrationspolitik som beaktar och på riktigt tillvaratar barnets rättigheter. Detta innebär bland annat säkerställda möjligheter till familjeåterförening, rättssäkra asylutredningar och permanenta uppehållstillstånd.

Läs den gemensamma debattartikel vi har skrivit under tillsammans med Ensamkommandes Riksförbund, Ung i Sverige, Rädda barnen, Rädda Barnens Ungdomsförbund, Röda korsets Ungdomsförbund, RFSL, RFSL Ungdom och Sveriges Stadsmissioner. 

 

För mer information

Maria-Pia Cabero

Maria-Pia Cabero

Ansvarig opinion och media

070-101 61 00

maria.pia.cabero@bris.se